Freeze Dry Teknolojisi Nedir?

Dondurarak kurutmaFreeze Dry çok gelişmiş bir kurutma teknolojisidir. Bu teknolojiye sahip makinelerde üretimden önce gıda mamülleri dondurulur. Dondurulan gıda mamüllerinin içindeki su düşük sıcaklık ve düşük basınçlı bir ortam sağlayan makinelerde süblimleşme yoluyla atılmaktadır.

Dondurarak Kurutma

Freeze-Dry teknolojisi ile basitçe süblimasyon yöntemini uygulanmaktadır. Meyve içindeki su dondurulma işleminden ötürü katı haline gelmektedir ve vakumlu makinede düşük basınç ortamı sağlanıp meyvelere belli belirsiz bir sıcaklık artışı yaşatılır. Bu durumda doğrudan meyve içindeki su doğrudan buharlaşmaktadır. Yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyulmadan meyvede kuruma elde edilir.
Sıcaklığa maruz kalmaması dolayısıyla meyvelerin moleküler ve hücre yapısında bozulmalar olmaz. Meyve %97 oranında besin değerini korur.

Süblimleşme nedir?

Süblimleşme, maddenin katı halden gaz haline, maddenin sıvı hali atlanarak yani buzun erimesine imkan olmaksızın geçtiği faz değişimidir.

Dondurarak Kurutma
Teknolojisinin Tarihi

Freeze Dry, 1900’lü yılların başlarında ecza mamülleri üretimi amacıyla bulunmuştur. Daha sonra Amerikan Uzay Ajansı (NASA) tarafından geliştirilerek astronotların uzay yolculukları esnasında tüketebilecekleri gıda ürünlerini freeze-dry teknolojisi ile imal etmeye başlamıştır.

Dondurarak kurutma işlemi “Liyofilizasyon” ismiyle de anılmaktadır.

Dondurularak Kurutulmuş
Meyvelerin Avantajları

Uzun Raf
Ömrü

Katkı Maddesi
İçermez

İlave Şeker
İçermez

Gluten
İçermez

%97 Besin
Değerini Korur

%100 Doğal
Meyveler

Geniş Tüketim
Alanı

Vegan Tüketimine
Uygun

Üretim Süreci

1. Adım

Taze, doğal ve zirai ilaçlardan arındırılmış meyveler öncelikle şoklama veya IQF teknolojisi ile dondurulur.

2. Adım

Dondurulmuş meyveler düşük basınçlı bir vakum odasına yerleştirilir ve kurutulma işlemi başlatılır. Meyvenin içindeki su -50°C'ye kadar düşük bir sıcaklıkta buzun buharlaştırılmasıyla çekilir.

3. Adım

Vakumlu odadan çıkarılan meyveler nemin düşük olduğu ve ısı kontrolünün sürekli sağlandığı özel alanda paketlenir.

Sonuç

Bu yöntemle meyve tazeliğini, lezzetini, besin değerlerini, aromasını, dokusunu ve görünümünü korur. Uygun saklama koşulları sağlandığı takdirde 20 yıla kadar bozulmaz.

Geleneksel kurutma ile
karşılaştırın